Jätimme joulukuussa tampereella hyvästit istanbulilaisille vieraillemme sanoihin, kunnes jälleen tapaamme. Huhtikuussa olikin aika jälleennäkemiselle. Tampereelta lähti kuuden lukiolaisen ja kahden opettajan delegaatio kohti Istanbulia, jotta osallistumme vuosittaiseen yhteistyökoulumme Doga Schoolin järjestämään tMBA Summit viikkoon.
Meillä oli ilo työskennellä viikon ajan todella kansainväliisessä ilmapiirissä, sillä digitaalisten teenager MBA -opintojen suorittavia nuoria opettajineen oli useasta maasta. Viikon aikana saimme tutustua nuoriin mm. Dubaista, Saksasta, Alankomaista, Venäjältä ja tietysti isäntämaa turkkilaisiin. Opettajilla oli mahdollisuus vaihtaa ajatuksia tMBA -opinnoista saaduista kokemuksista. Ja keskustella eri maiden koulujärjestelmien yhtäläisyyksistä ja eroista.
Viikon aikana ehdimme myös tutustua erittäin hyvin Istanbulin massiivisiin liikenneruuhkiin. Julkinen liikenne toimii suurkaupungissa kuitenkin varsin sujuvasti. Oli meillä myös mahdollisuus vapaa-aikaan, jolloin ehdimme tutustua pieneen osaan kaupungin upeista nähtävyyksistä.
Summit 2015 – viikon virallisessa ohjelmassa oli mm. useita luentoja, joita pitivät professorit mm. Yhdysvalloista ja Isosta-Britanniasta. Maanantaina kaikki tMBA -opintoja suorittavat koulut esittelivät oman Food waste -aiheisen projektinsa tuloksia sekä omaa kouluaan Istanbulin Aasian puolella olevalla Kurtköyn kampuksella. Keskiviikkona olimme mukana varsinaisessa tMBA Summit 2015 -kokouksessa usean sadan Doga Schoolin opiskelijan kanssa Lufti Kirdar Congress Centerissa.
Huomasimme jälleen kerran, että kansainvälinen yhteistyö on väliin haasteellista, mutta hyvin palkitsevaa ja opettavaa. Viikko päättyi juhlalliseen yhteiskuvaan, jossa ovat mukana suunnilleen kaikki viikon ohjelmaan osallistuneet. Palasimme takaisin kotiin väsyneinä, mutta paljon uutta nähneinä ja oppineina.